Проекти з енергоефективності в Україні

Одеське муніципальне енергетичне агентство (ОМЕА) – історії успіху та нові виклики Дата події: 19.04.2017

З нагоди свого 2-го дня народження 19-го квітня OMEA провело прес-брифінг і конференцію щодо історій успіху та нових викликів у галузі енергоефективності в Impact Hub у місті Одеса.

OMEA було створено у квітні 2015 року Одеською міською радою за підтримки проекту «Створення енергетичних агентств в Україні», який впроваджується компанією «Німецьке товариство міжнародного співробітництва» (GIZ) за дорученням Федерального міністерства довкілля, охорони природи, будівництва та безпеки ядерних реакторів Німеччини (BMUB).

У своєму вітальному слові заступник мера Одеси Павло Вугельман підкреслив, що енергоефективність є важливим питанням, як для України, так і для ЄС. В Одесі значно збільшується фінансування у сфері енергоефективності. Місто тепер на порозі майбутнього завдяки успішному створенню енергетичного агентства – OMEA. Пан Вугельман підкреслив, що «План дій зі сталого енергетичного розвитку» показав, у чому полягають пріоритети енергоефективності – у модернізації систем опалення та енергоефективних будівлях. Після цього заступник мера відкрив конференцію,  з нетерпінням чекаючи на продовження успішної співпраці з проектом «Створення енергетичних агентств в Україні».

Протягом першої сесії експерти зосередилися на «Плані дій зі сталого енергії етичного розвитку» та системі енергоменеджменту. З цією метою Олександра Олейнікова, директор OMEA, розповіла про важливу роль, яку відіграє OMEA в області муніципальної енергетичної ефективності. Пані Олейнікова підкреслила перші успіхи OMEA, наприклад, встановлення першої системи моніторингу енергії в будівлях в Одесі. Більше ніж 520 громадських будівель вже відслідковуються та їх енергетичні характеристики були покращені OMEA за дорученням Одеської міської ради. Окрім цього, вона вказала на орієнтир успішного розвитку «Плану дій для сталого енергетичного розвитку міста Одеси до 2030 року» (ПДСЕР), затвердженого постановою Одеської міської ради у грудні 2016 року. Вона також показала, як саме Агентство буде продовжувати роботу з пошуку потенціалу для збереження енергії та підвищення енергетичної ефективності. Пані Олейнікова зауважила, що тендерні процедури для енергоефективних підприємств мають бути виконані до кінця року, і вона з нетерпінням чекає на спільні заходи, такі як Тиждень сталої енергетики ЄС. OMEA і далі буде впроваджувати три великі цілі 1) збереження енергії, у першу чергу щодо систем опалення, 2) енергосервісну компанію (ЕСКО) і 3) інноваційні проекти, такі як співпраця Регенсбурга та інших міст.

Олександр Шумельда, акредитований експерт в області енергетики, відзначив важливість Угоди мерів і побачив перспективу в місті Одеса. Ця спільна європейська міська політика щодо боротьби зі зміною клімату та покращення енергоефективності має вирішальне значення, зокрема, для українських міст, оскільки, в розрахунку на душу населення споживання енергії тут в чотири рази вище, ніж в ЄС.

Експерт зі сталого розвитку міст Клаус Хоппе, який має міжнародний досвід у сфері енергоефективності, торкнувся теми ролі енергетичної ефективності у міському плануванні. Він наголосив на необхідності комплексного міського планування з метою ефективної економії енергії та скорочення викидів. Описуючи концепцію циклу енергоефективності, пан Хоппе зазначив, що більше ніж будь-яка інша зацікавлена сторона, муніципалітет здатний досягти цілей ПДСЕР. Проте, існує необхідність для кращого розмежування завдань муніципалітетів, у тому числі у створенні відповідних адміністративних структур, а також більш тісній співпраці та взаємодії між різними адміністративними органами або відомствами.

Протягом другої сесії були обговорені фінансові інструменти для енергоефективних проектів та можливості для об’єднань співвласників багатоквартирних будинків (ОСББ). Досвідчені експерти навели приклади фінансування проектів у галузі енергоефективності у багатоквартирних будинках, торкнулися загальних принципів економії енергії в будинках і надали конкретні рекомендації про те, як застосовувати механізми енергосервісних контрактів у багатоквартирних будинках.

В кінці заходу OMEA відбувся розіграш двох енергетичних аудитів для ОСББ. Вони допоможуть власникам визначити найбільш ефективні заходи в своїх будинках. Щасливі переможці – «Вікторія – 25» і «Буніна, 28».

Разом з усіма учасниками Проект «Створення енергетичних агентств в Україні» озирається на два дуже ефективних і успішних роки першого муніципального агентства енергетики в Україні – OMEA. Оскільки, успіх ніколи не буває остаточним, ми щасливі продовжити нашу підтримку.